Orzesznica wyniosła
Olej z orzecha brazylijskiego
INCI: Bertholletia excelsa seed oil

Orzesznica wyniosła, bertolecja, orzech brazylijski to gatunek drzewa z rodziny czaszniowatych. W stanie dzikim występuje w tropikalnych lasach górnego dorzecza Amazonki: przede wszystkim w Boliwii.
Olej z orzechów brazylijskich zawiera w ponad 75% nienasycone kwasy tłuszczowe (palmitooleinowy, oleinowy, linolenowy). Kwasy te odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie skóry, pomagają walczyć z niedoskonałościami i problemami skórnymi, poprawiają skład cementu międzykomórkowego oraz sebum, które w głównej mierze decydują o dobrym nawilżeniu skóry.
Olej z orzecha brazylijskiego zawiera cenne fitosterole (sistosterol) oraz rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E. Olej bogaty jest w pierwiastki: magnez, który korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i ukrwienie skóry zaś jego niedobór powoduje szybsze starzenie się skóry oraz selen pierwiastek posiadający silne właściwości antyoskydacyjne i przeciwzapalne.
Ze względu na szczególnie skuteczne działanie przeciw wolnym rodnikom olej z orzecha brazylijskiego polecany jest w produktach anti-aging do pielęgnacji cery dojrzałej, zniszczonej, potrzebującej szybkiej odnowy.