wąkrota azjatycka

komórki macierzyste Centella asiatica

INCI: Glycerin, Aqua, Centella Asiatica meristem cell culture, Hydrolyzed Glycosaminoglycans

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica) zwana tygrysim pazurem , zielem tygrysa lub Gotu Colą jest dobrze znana i wykorzystywana od tysięcy lat. w Ajurwedzie - indyjskiej medycynie naturalnej przypisuje się jej szerokie spektrum zastosowań. Uważana jest za ziele długowieczności posiadające właściwości odmładzające.

Zawiera ona duże ilości pentacyklicznych saponin triterpenowych ( azjatykozyd, madekasozyd, centellozyd). Wśród innych składników występują: monoterpeny, seskwiterpeny, związki poliacetylenowe, fitosterole, flawonoidy oraz cukry (glukoza i ramnoza). Ponadto roślina jest bogata w witaminy: A, C, K, E, oraz duże ilości magnezu.

Komórki macierzyste z Centella Asiatica działają na skórę modyfikując jej strukturę na wielu poziomach. Głównie dzięki zawartości dużej ilości pentacyklicznych saponin triterpenowych wąkrota azjatycka pobudza fibroblasty w skórze właściwej do produkcji kolagenu i elastyny. Stymuluje także syntezę kwasu hialuronowego przyczyniając się do wzrostu zawartości wody w skórze, a tym samym jej nawilżenia. Działa antyoksydacyjnie i przyspiesza angiogenezę, czyli rozwój nowych naczyń krwionośnych. Wszystkie te właściwości powodują spłycenie zmarszczek, przyspieszenie gojenia się ran oraz wygładzenie blizn. Pobudza krążenie, działa przeciwobrzękowo i wzmacnia naczynia krwionośne skóry. Ma zbawienne działanie w walce z obrzękami i cieniami pod oczami. Posiada właściwości antybakteryjne i silnie przeciwzapalne.