Plumeria czerwona
Ekstrakt z kwiatów plumerii czerwonej
INCI: Plumeria Rubra Flower Extract

Plumeria znana także jako Kwiat Lei lub Kwiat Frangipani to rodzaj roślin z rodziny toinowatych. To delikatny, egzotyczny kwiat o jedwabistych białych lub czerwonych płatkach i czarującym aromacie, określanym jako "matka wszystkich perfum". Drzewo Frangipani porasta kompleks wysp Polinezji oraz rejony Indii. Zapach kwiatów Frangipani zaliczany do afrodyzjaków, ceniony jest za korzystny wpływ na samopoczucie i łagodzenie stanów emocjonalnych. Esencja kwiatów Frangipani wykazuje również działanie pielęgnujące, posiada właściwości gojące i łagodzące podrażnienia, kwiaty te wykorzystywano od dawna w tradycyjnej medycynie polinezyjskiej.
Nazwa Frangipani pochodzi od nazwiska francuskiego markiza Frangipani, który w XVI w. jako pierwszy wykorzystał esencję kwiatów Frangipani do produkcji perfum, uznanych wówczas za idealne. Z drzewem i kwiatem Frangipani wiąże się wiele tradycji.
- Drzewa Frangipani nazywano drzewami życia i sadzono blisko świątyń, gdyż symbolizowały życie wieczne.
- Kwiaty Frangipani posiadają niezwykłą trwałość, ulegają spaleniu dopiero w temp. 300 °C, z tego powodu uznano je za symbol nieśmiertelności.
- Podarowanie unikalnego kwiatu Frangipani ukochanej osobie, było oznaką głębokiej miłości i lojalności. Kwiaty te stosowano podczas ceremoni ślubnych, uznawano bowiem, że ich zapach uświęca związki i wzmacnia miłość.